Jaki wpływ ma na dziecko przeprowadzka?
Komentarze: 0
„Nie możemy teraz pozwolić sobie na przeprowadzkę, nasze dziecko jest jeszcze za małe,”- myśli mama rocznego malucha. „Nie możemy teraz przeprowadzić się, ponieważ dziecko przyzwyczaił się do tego osiedla,”- myśli mama ucznia, pewna, że w tym miejscu dziecku będzie lepiej niż w tamtym. Chociaż niektóre dzieci rzeczywiście negatywnie przeżywają przeprowadzkę do nowego lokum, ale są one w mniejszości. Dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym, szybko dostosowują się do wszystkiego nowego. Maluchom obojętnie jest gdzie mieszkać, żeby tylko mama była obok.
Przeprowadzka powoduje zmiany w ustalonym rozkładzie dnia dziecka, zmiany w sposobie odżywiania się, zmiany otoczenia. Ale przenosiny mają również swoje plusy.
1) Najczęściej, nowe warunki mieszkaniowe są lepsze od poprzednich. Dziecko dostaje własny przytulny pokój, w którym ma swoją własną szafę, regały. Świadomość posiadania własnego pokoju i własnych rzeczy cieszy nawet trzylatka.
2) Rodzice mają wspaniały humor, ponieważ ich marzenie spełniło się i nie ma już problemu mieszkaniowego. Nastrój rodziców bez wątpienia przekazuje się i dziecku. Szczęśliwa mama – szczęśliwy maluch. Oprócz tego, rodzice, rozumiejąc, że przeprowadzka może być dla dziecka stresem, starają się udzielić mu więcej uwagi, pocieszyć i spędzić jak najwięcej czasu ze swoją pociechą.
3) Pojawiają się nowi przyjaciele. To jest szczególnie ważne dla dzieci, które nie miały przyjaciół w poprzednim miejscu zamieszkania. Przeprowadzka jest dla nich szansą zacząć wszystko od początku, zaprzyjaźnić się i zapomnieć stare żale.
4) Dla większości przedszkolaków przeprowadzka jest świętem albo ciekawą grą. Kiedy rodzice pakują rzeczy do walizek, dla dziecka zaczyna się ciekawa przygoda. Można spać na podłodze, bo łóżko zostało rozkręcone, nie trzeba jeść zupy, bo garnki są już spakowane…
Psycholodzy radzą jak trzeba postępować z dzieckiem, żeby przenosiny stały się dla niego ciekawym przeżyciem. Po pierwsze, dziecko trzeba zawczasu powiadomić o przeprowadzce. Po drugie – pokazać nowe miejsce zamieszkania, szczególnie zwracając uwagę na to gdzie będzie stało łóżeczko malucha, jego stół, krzesło, gdzie będą przechowywane zabawki. Trzeba zaprowadzić dziecko na najbliższy plac zabaw, do nowego przedszkola. Po trzecie, dziecko powinno aktywnie uczestniczyć w przeprowadzce. Niech samodzielnie spakuje swoje zabawki, poczeka przy oknie na przyjazd ciężarówki z napisem „Przeprowadzki Białystok” na burcie, popilnuje walizek przy klatce schodowej. I ostatnie. Nie należy zmieniać ustalonego rozkładu dnia dziecka po przyjeździe na nowe miejsce zamieszkania. I lepiej nie wysyłać go do przedszkola lub szkoły w pierwszym tygodniu po przeprowadzce.
Jeżeli planują Państwo przenosiny, serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług firmy Przeprowadzki Transport F. Radzaj z Białegostoku. Z ofertą firmy można zapoznać się, klikając na linki „przeprowadzka białystok”, „transport mebli białystok” albo „firmy przeprowadzki białystok”.
Dodaj komentarz